ELENA VISCUN si VLAD CHIORPEC – LIDERI LA JUNIORI 2

In cadrul Campionatului National de Juniori 2, etapa I, desfasurat vineri 17 si sambata 18 mai, atletii nostri au avut o comportare foarte buna. Astfel, campionul tarii, VLAD CHIORPEC, a mai dovedid inca o data ca este cel mai bun alergator de garduri, junior 2, din tara, castigand proba de 110 m garduri cu un nou record personal – 14,81 s (fostul 15,11 s). Ii dorim success la Utrecht (OLANDA), unde in luna iulie se va desfasura Festivalul Olimpic al Tineretului European. ELENA VISCUN, asa cum anticipam, devine pe zi ce trece o tot mai valoroasa sprintera si gardista. Astfel, ea a castigat proba de 100 m (12,83 s, nou record personal – fostul 13,07 s), s-a clasat a doua la 100 m garduri (14,93 s – record personal – fostul 16,56 s) si a sosit a treia la 200 m (26,51 s – nou record personal – fostul 26,76 s). ANDREEA DRAGAN, accidentata, s-a clasat a doua la saritura cu prajina, cu un rezultat de 2,60 m. DIANA ROSU a ocupat locul 5 la triplusalt (11,12 m) si locul 7 la saritura in inaltime (1,55 m) iar CRISTINA IACOBAN a ocupat locul 9 la 100 m (13,46 s – record personal – fostul 13,52 s) si locul 11 la lungime (4,88 m), insa ambele atlete au mari resurse de a urca in top. In afara concursului, SIMONA BALCA a alergat la 400 m garduri, 68,25 s.