Curs FRANK DICK la Constanta

La Constanta, in ziua in care erau programate Campionatele Internationale ale Romaniei la Atletism, domnul FRANK DICK (Marea Britanie – in imagine, langa dl prof Cristi Iacoban), Presedintele Asociatiei Antrenorilor de Atletism din Europa, a sustinut un curs, in fata mai multor profesori si antrenori de atletism, dar si studenti. Dintre ideile desprinse, citam:

"Noi pregatim pentru sport, dar in acelasi timp, pregatim prin sport pentru viata"; "Un avantaj pentru noi ar fi sa avem capacitatea sa invatam mai repede decat adversarul nostru";"Suntem responsabili pentru: performanta maxima obtinuta de sportivii nostri, pentru dezvoltarea noastra personala, si pentru dezvoltarea sportivilor nostri";"Fiecare moment al antrenamentului sau al concursului trebuie tratat ca cel mai important eveniment din viata sportivului";’Tinteste tot timpul mai sus, nu te multumi cu putin";"Obiectivul sportivului: sa fie mai bun astazi decat a fost ieri" si multe altele. Multumim Frank Dick, Multumim Gabriela si Zsolt, pentru ca l-ati invitat.

Comments are closed.