VLAD CHIORPEC – dublu medaliat la finala camp. national de copii

Vineri, 9 aprilie, s-a desfasurat finala campionatului national de copii 1 si 2. VLAD CHIORPEC a confirmat sperantele puse in el, pentru cucerirea unei medalii, el cucerind chiar doua. Astfel, la 60 m garduri, dupa ce a castigat seria cu un rezultat fabulos (9,16 s), foarte aproape de recordul national, in finala a lovit gardul nr. 3, care l-a oprit din cursa spre victorie. In final s-a clasat pe locul 2, cu 9,27 s. La lungime, a obtinut medalia de bronz, cu 5,43 m, un rezultat foarte bun, la 17 cm de castigator. ANCA TOMESCU a avut o evolutie remarcabila, daca tinem cont ca ea face doar 2 antrenamente pe saptamana. Astfel, la 60 m, dupa ce a castigat seria cu 7,77 s, in finala s-a clasat pe locul 4, cu un nou record personal, 7,68 s, la 4 sutimi de medalie. De asemenea tot pe locul 4 s-a clasat si la Lungime, tot cu un nou record personal, 4,15 m, cu 3 sarituri nereusite in finala, care daca erau bune, poate ca ANCA era campioana la ora asta. GABRIEL VLAD a fost si el foarte aproape de medalie, ocupand in final locul 5, cu 1,35 m, la 5 cm de medalie. CRISTINA IACOBAN a realizat noi recorduri personale, atat la 60 m – 8,73 s (locul 12) cat si la Lungime – 4,32 m (locul 11). ANDREEA DRAGAN a alergat 30,49 s la 200 m (locul 14) si a sarit la Lungime 4,11 m. VLAD PETRE a alergat la 50 m 8,79 s si a sarit la Lungime 3,35 m (RP). DIANA ROSU, la primul ei concurs de atletism, a alergat la 60 m 10,83 s si a sarit la Lungime 3,32 m. Sa speram ca bilantul finalei de vara din 16 – 17 iunie va fi si mai bun. Poze si filmulete de la aceasta finala – http://atleticclubiacris.shutterfly.com