Archive for iunie, 2012

SIMONA BALCA – DUBLU CAMPIOANA MUNICIPALA, ELENA VISCUN – DUBLU MEDALIATA

duminică, iunie 24th, 2012

Sambata 23 si duminica 24 iunie, s-a desfasurat Campionatul Municipal de Juniori 2. SIMONA BALCA a castigat probele de 100 m garduri (15,53 s – RPE) si 200 m (27,39 s), la lungime clasandu-se pe locul 2 cu 4,96 m. ELENA VISCUN a realizat  noi recorduri personale, atat la 100 m (13,09 s – locul 3), cat si la lungime (4,84 m – locul 4), la 200 m clasandu-se tot pe 3 (27,66 s). FELICITARI !

VLAD CHIORPEC – DUBLU VICECAMPION NATIONAL, ANDREEA DRAGAN – VICECAMPIOANA NATIONALA LA JUNIORI 3

vineri, iunie 22nd, 2012

A inceput Campionatul National de juniori 3. Vineri dimineata, in prima reuniune, ANDREEA DRAGAN a repetat performanta de la nationalele de sala, clasandu-se a doua in proba de saritura cu prajina, cu 2,40 m. Dupa-amiaza, VLAD CHIORPEC a terminat finala la 90 m garduri cu un timp extraordinar, 12,22 s, dar a terminat pe locul doi, fiind invins la sase sutimi de secunda (in serie 12,48 s). La inaltime s-a luat medalie cu 1,70 m, inaltime sarita si de VLAD, dar din a doua incercare, clasandu-se astfel pe locul 4. CRISTINA IACOBAN a realizat un nou record personal la 100 m (locul 14 cu 13,52 s – fostul 13,69 s). Record personal a avut si ANDREEA la 100 m, cu 14,13 s – locul 31  (fostul 14,14 s). DIANA ROSU a realizat doua recorduri personale, 1,45 m la inaltime (locul 10) s si 13,50 s la 80 m garduri (locul 11). Sambata dimineata, VLAD CHIORPEC s-a intrecut pe el, realizand la lungime 6,41 m, nou record personal (fostul 5,87 m). Cu acest rezultat el s-a clasat in finala al doilea. CRISTINA de asemenea s-a intrecut pe ea, spargand bariera de 5 metri la lungime. Ea a sarit 5,03 m, rezultat cu care s-a clasat pe locul 7, in finala la lungime.DIANA a sarit 4,72 m la lungime (locul 16), fiind accidentata din prima zi. FELICITARI !

VICTOR NEDELCU si STEFAN GRASU – CAMPIONI NATIONALI, LENA POPESCU – VICECAMPIOANA NATIONALA

marți, iunie 19th, 2012

Marti 19 si miercuri 20 iunie s-a desfasurat finala campionatului national de copii. VICTOR NEDELCU s-a razbunat pentru titlul pierdut in iarna, castigand aruncarea greutatii cu 10,17 m (RP – fostul = 9,50 m). STEFAN GRASU a castigat aruncarea greutatii la copii 3, normal, cu 13,87 m. La inaltime, LENA POPESCU a pierdut titlul la ultima saritura din concurs, terminand pe locul 2, cu 1,25 m. La lungime a terminat pe 10, cu 3,99 m.  RADU ION a alergat la 50 m garduri, necalificandu-se in finala (9,67 s – locul 20).  ALEXANDRA AMZA s-a clasat pe locul 4 la triatlon copile 3 (1117 p – 40 m = 6,95 s , lungime = 3,58 m, oina = 17,07 m).  In prima zi, la copii 1, ANCA TOMESCU a alergat 11,44 s la 80 m (RP – locul 13 din 69 !) iar la lungime ANCA s-a calificat in finala, clasandu-se pe locul 7 (din 50), cu o saritura de 4,81 m. La Triatlon baieti 3, MIHAI RADUTU s-a clasat pe locul 9, cu 909 p (40 m = 7,19 s , lungime = 3,45 m, oina = 26,44 m) iar STEFAN DRAGOMIR pe 10, cu 724 p (40 m = 7,64 s , lungime = 3,20 m, oina = 20,79 m). FELICITARI !

VLAD CHIORPEC si DIANA ROSU – Campioni Municipali J3

duminică, iunie 17th, 2012

La Campionatul Municipal de Juniori 3, VLAD CHIORPEC a castigat proba de 90 m garduri cu un timp fabulos – 12,38 s (RP – fostul 12,62 s). Tot el a castigat si proba de inaltime, cu 1,70 m. DIANA ROSU a castigat proba de 80 m garduri, cu un nou record personal – 13,65 s (fostul 13,78 s). Tot ea a castigat medalia de bronz la inaltime, cu 1,40 m (RP). iar la lungime s-a clasat pe 4 cu 4,76 m. CRISTINA IACOBAN a reusit doua recorduri personale la 100 m (13,72 s in serie si 13,69 s in finala – locul 4) iar la lungime a sarit 4,64 m (locul 6). ANDREEA DRAGAN a ocupat locul 2 la prajina, cu 2,40 m, si locul 7 in finala la 100 m, cu 14,14 s – RP (fostul 14,20 s – in serie 14,24 s). STAFETA 4 x 100 m (CRISTINA, ELENA, ANDREEA si SIMONA) a castigat cu 52,97 s. In afara concursului, ELENA VISCUN a realizat un nou record personal la sulita (23,40 m) si 1,25 m la inaltime, SIMONA BALCA 1,40 m la inaltime si 21,00 m la sulita, iar IONUT VARZARU a alergat la 100 m in 12,61 s (RP). FELICITARI si SUCCES LA NATIONALE

Campionatul National de Tineret

sâmbătă, iunie 16th, 2012

Vineri 15 si sambata 16 iunie s-a desfasurat Campionatul National de Tineret (20 – 22 ani). Participand destul de curajos, sportivele noastre s-au comportat onorabil. Astfel, SIMONA BALCA s-a clasat pe locul 7 la lungime (5,17 m) si pe locul 16 la 200 m (26,98 s), in timp ce ELENA VISCUN s-a clasat pe locul 21 la 100 m (13,32 s) si pe locul la 15 la 200 m (26,76 – RP Egalat). FELICITARI !

Dl CRISTI IACOBAN a fost invitat la o dezbatere despre sport la Institutul Aspen

vineri, iunie 15th, 2012

Luni 11 iunie, a avut loc la Libraria Bastiliei o dezbatere despre sportul de performanta si sportul de masa. La aceasta dezbatere au participat dl Octavian Morariu, presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, d-na Carmen Tocala, presedinta Agentiei Nationale pentru Sport si Tineret, Gabriela Szabo, vicepresedinta Federatiei Romane de Atletism precum si alte personalitati din sport, business, media etc. Au fost invitati si presedinti de cluburi, departamentale sau private, printre care si dl CRISTI IACOBAN, presedinte AC IACRIS. Au fost dezbatute subiecte ca sportul scolar, performanta, sportul de masa. Aceasta interesanta dezbatere va continua, televizata de aceasta data.

SIMONA BALCA a pozat pentru Fundatia Alexandrion, sponsor COSR

SIMONA BALCA, atleta AC IACRIS, a fost solicitata de Fundatia Alexandrion, sponsorul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, pentru o sedinta foto, in vederea unui spot publicitar pentru olimpicii care vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice de la Londra. Felicitari !

SIMONA BALCA si ELENA VISCUN – Recorduri Personale la 200 m la CAMPIONATELE INTERNATIONALE ALE ROMANIEI

duminică, iunie 10th, 2012

Vineri, 8 iunie, s-au desfasurat pe stadionul Dinamo, CAMPIONATELE INTERNATIONALE ALE ROMANIEI. Desi junioare 2, fiind printre cele mai mici de varsta din competitie, SIMONA BALCA si ELENA VISCUN au alergat excelent la 200 m, SIMONA 26,71 s (locul 8 si RP – fostul record 26,80 s) iar ELENA 26,76 s (locul 9 si RP – fostul record 27,10 s). FELICITARI !

ELENA VISCUN – 13,16 s (RP) la 100 m – Camp Nat Scolare

luni, iunie 4th, 2012

Sambata 2 si duminica 3 iunie, in cadrul Campionatelor Nationale Scolare (juniori 1), ELENA VISCUN a alergat la 100 m 13,16, nou record personal (vechiul era 13,31 s) , ocupand locul 13, iar la 200 m – 27,11 s , la o sutime de RP, de asemenea locul 13. FELICITARI, si o asteptam sub 13 la 100 si sub 27 la 200 m.

STEFAN ENE – locul 3 la CROSUL COPIILOR PETROM

duminică, iunie 3rd, 2012

STEFAN ENE a reusit o comportare excelenta la Crosul Copiilor, in cadrul semimaratonului Bucuresti PETROM. El s-a clasat pe locul 3, la categoria 4 – 6 anisori. FELICITARI !